O creative commons słów kilka

Creative Commons to:

(i) amerykańska organizacja non-profit

(ii) uniwersalny sposób na określenie zakresu praw autorskich jakie chcemy mieć przy dystrybucji naszego dzieła.Po co to jest? Aby ujednolicić i ułatwić użytkownikom udostępnianie dzieł w internecie a zarazem stać na straży ich prawnoautorskich praw.


Creative Commons stworzyło kilka różnych licencji znacząco różniących się warunkami. Cztery podstawowe warunki Creative Commons to: Uznanie autorstwa, Użycie niekomercyjne, Bez utworów zależnych oraz Na tych samych warunkach.


- Uznanie autorstwa oznacza, że należy zamieścić informację o autorze bądź licencjodawcy utworu. - Użycie niekomercyjne oznacza, że nie wolno używać tego utworu w celu uzyskania korzyści majątkowej lub pieniężnego wynagrodzenia. - Bez utworów zależnych oznacza, że wolno używać utworu jedynie w jego oryginalnej formie, nie można dokonywać żadnych przekształceń ani adaptacji. - Na tych samych warunkach oznacza, że każdy utwór zależny stworzony na podstawie oryginału należy opublikować na tej samej licencji, co oryginał.


Każda licencja Creative Commons działa na całym świecie i trwa tak długo, jak obowiązujące w danym kraju prawo autorskie (podstawą licencji CC jest prawo autorskie).


Dla osób chętnych do zapoznania się ze szczegółami polecamy stronę - https://creativecommons.pl/poznaj-licencje-creative-commons/

 13 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie